Unoffical results from April 2 Election

Town of Black Creek
(Wards 1 and 2) had 264 ballots cast from a total of 765 registered voters.
Town Board Chairperson
Brenda Schwister Garvey 85 votes
Dan Knutzen 164 votes
Town Board Supervisor 1
Daniel Rettler 236 votes
Write-in 4 votes
Town Board Supervisor 2
Tom Neubert 234 votes
Write-in 2 votes
Town Treasurer
Jeri Ohman 239 votes
Write-in 2 votes
Constable
Michael D. Garvey 221 votes
Write-in 8 votes

Town of Bovina
(Wards 1 and 2) had 197 ballots cast from a total of 729 registered voters.
Town Board Chairperson
Alan Van Straten 177 votes
Write-in 1 vote
Town Board Supervisor 1
Ronald K. Beyer 177 votes
Write-in 1 vote
Town Board Supervisor 2
Wade Vandenboom 173 votes
Write-in 1 vote
Town Clerk/Treasurer
Charles J. Pluger 170 votes

Town of Center
(Wards 1-7) had 1031 ballots cast from a total of 2436 registered voters.
Town Board Chairperson
Robert Toby Paltzer Jr. 834 votes
Write-in 21 votes
Town Board Supervisor 1
Jess Burchill 340 votes
Steve Schmeichel 538 votes
Write-in 5 votes
Town Board Supervisor 3
John Baum 795 votes
Write-in 8 votes

Town of Cicero
(Wards 1 and 2) had 216 ballots cast from a total of 605 registered voters.
Town Board Chairperson
Steve Hackl 190 votes
Write-in 5 votes
Town Board Supervisor 1
Daniel Birling 98 votes
Kelly L. Van Vleet Setiz 103 votes
Write-in 1 vote
Town Board Supervisor 2
David Vande Hei 191 votes
Town Treasurer
Judy Hackl 194 votes
Write-in 3 votes
Constable
Patrick R. Amerson 191 votes

Town of Deer Creek
(Ward 1) had 124 ballots cast out of a total 314 registered voters.
Town Board Chairperson
Steven D. Young 114 votes
Write-in 1 vote
Town Board Supervisor 1
Chad Mares 118 votes
Town Board Supervisor 2
Tom Peeters 114 votes
Write-in 2 votes
Town Clerk
Craig Sorenson 117 votes
Town Treasurer
Marcia Pethke 122 votes
Constable
Mark Radtke 117 votes

Town of Ellington
(Wards 1-5) had a total of 723 ballots cast from a total of 1911 registered voters.
Town Board Chairperson
Joe Schumacher 542 votes
Write-in 27 votes
Town Board Supervisor 1
Robert Prunity 543 votes
Write-in 16 votes
Town Board Supervisor 2
Allen Kaddatz 561 votes
Write-in 5 votes
Town Clerk
Bonnie Fischer 456 votes
Rachael A. Yogerst 245 votes
Write-in 1 vote
Town Treasurer
Sherri Fassbender 592 votes
Write-in 2 votes
Constable
Write-in 49 votes

Town of Freedom
(Wards 1-8) had 2450 ballots cast out of a total 3767 registered voters.
Town Board Chairperson
Charles Kramer 1568 votes
Steven D. Lowney 677 votes
Write-in 65 votes
Town Board Supervisor 1
Tim Maass 987 votes
Write-in 1129 votes
Town Board Supervisor 3
Robert N. Schuh 959 votes
Write-in 1153
Freedom Sanitary District 1 Commissioner
Daniel J. Vandeberg 980 votes
Write-in 30 votes

Town of Main
(Ward 1) had 163 ballots cast from 519 registered voters.
Town Board Chairperson
Cory Demerath 147 votes
Town Board Supervisor (vote for 2)
Randy Moes 100 votes
Ray Gomm 48 votes
Harley Griesbach 117 votes
Mike Olson 33 votes
Write-in 2 votes
Constable
Gerald J. Schuette 136 votes
Write-in 9 votes
Town of Oneida
(Wards 1-6) had 750 ballots cast out of 2230 registered voters.
Town Board Chairperson
Marlene Minnie Garvey 254 votes
Scott Schaumberg 430 votes
Write-in 4 votes
Town Board Supervisor 1
Al Krause 335 votes
Terry Hock 304 votes
Write-in 6 votes
Town Board Supervisor 2
Randall Robertson 369 votes
Carla Zimmerman 266 votes
Write-in 6 votes

Town of Osborn
(Wards 1 and 2) had 258 ballots cast from a total of 797 registered voters.
Town Board Chairperson
Harlan Volkman 235 votes
Town Board Supervisor 1
Al Timm 229 votes
Town Board Supervisor 2
Greg Schultz 224 votes
Town Treasurer
Ann-Marie Karweick 229 votes
Write-in 1 vote

Town of Seymour
(Wards 1 and 2) had 196 ballots cast from a total of 697 registered voters.
Town Board Chairperson
Michael Barclay 179 votes
Write-in 2 votes
Town Board Supervisor 1
Pete Wachtendonk 179 votes
Town Board Supervisor 2
Chris A Van Dyke 172 votes
Write-in 1 vote
Town Treasurer
Ginny Rottier 187 votes
Constable
Jeff Rottier 186 votes

Village of Black Creek
(Wards 1 and 2) had 243 ballots cast out of a total 684 registered voters.
Village President
Justin Stingle 95 votes
Andy Gleason 123 votes
Write-in 1 vote
Village Trustee (vote for 3)
Paul Rettler 153 votes
Brandi Schomisch 146 votes
Jacque Stingle 101 votes
Tyler E. Rasmussen 148 votes
Write-in 2 votes

Village of Nichols
(Ward 1) had 33 ballots cast from a total of 123 registered voters.
Village President
A. J. Griesbach 26 votes
Write-in 2 votes
Village Trustee (vote for 2)
Terry Scheller 24 votes
Kathy Krull 31 votes
Write-in 2 votes

Village of Shiocton
(Ward 1) had 122 ballots cast from 489 total registered voters.
Village President
Terri James 104 votes
Write-in 2 votes
Village Trustee (vote for 3)
Eugene Butch Bunnell 61 votes
Rodney Van Straten 86 votes
Austin Hooyman 72 votes
Jamie Dontje 52 votes
Write-in 2 votes

City of Seymour
(Ward 1 and 2) had 181 ballots cast from 689 total registered voters.
Alderperson, wards 1 and 2
Steven Hurkman 160 votes
(Ward 3 and 4) had 142 ballots cast from 627 registered voters.
Alderperson, wards 3 and 4
Ryan Kinney 120 votes
(Wards 5 and 6) had 155 ballots cast from 630 total registered voters.
Alderperson, wards 5 and 6
Alex Tetzlaff 128 votes
Write-in 1 vote

School Board Member School District of Shiocton (vote for 3)
Aaron C. Pluger 554 votes
Bradley R. Ritchie 587 votes
Jeremie Birch 529 votes
Write-in 5 votes

School Board Member Freedom Area School District (vote for 2)
Darin A. Tiedt 1,581 votes
Kevin VerVoort 1,732 votes
Steve Garvey 1,899 votes
Write-in 45 votes

School Board Member Seymour Community School District Zone 1 (vote for 2)
Gregory C. Leisgang 1,517 votes
Kurt Peterson 1,244 votes
Write-in 21 votes

School Board member Seymour Community School District Zone 2
Tom Heins 1,668 votes
Write-in 46 votes

Freedom Area School District Referendum No. I
Yes 1,398 votes
No 2,163 votes

Freedom Area School District Referendum No. II
Yes 1,333 votes
No 2,232 votes